Nawiązania do historii

Aktualnie cenione są wnętrza odwołujące się do przeszłości oraz mieszające składniki przeszłości z elementami nowoczesności. Świadectwem na pierwszą z wyliczonych też są pomieszczenia urządzanie w stylu rustykalnym, a także w stylu shabby chic.

Wspomniany styl rustykalny wyróżnia się użyciem klasycznych, naturalnych materiałów wykończeniowych jak cegła, drewno oraz klasyczne wzory kafelków w zmieszaniu ze sprzętami stylizowanymi na modę vintage. Nawet jeśli są to nowe urządzenia jak chłodziarka albo kuchenka ich stylistyka odwołuje się do starych schematów projektowych z lat 50-tych oraz 60-tych. Charakterystycznym motywem ozdobnym są produkty rękodzielnicze jak ręcznie wyszywane obrusy albo koronki. Styl shabby chic odróżnia się z kolei przede wszystkim ręcznym przerabianiem sprzętów, najczęściej klasycznych lub imitowanych na stare (nierzadko nieco zepsutych, bowiem stylizując mebel można zatrzeć ślady uszkodzeń) by przypominały one na zabytkowe, jakby ktoś ściągnął je przed sekundą ze strychu. Maluje się je, powszechnie na biało, oraz ściera farbę tak żeby robiła na wydrapaną.

Do następnej kategorii przynależą pomieszczenia w trendzie eklektycznym, to znaczy łączącym stare z nowym, nowoczesność z tradycją. Najłatwiejszym sposobem na wyposażenie takiego wnętrza jest umieszczenie tradycyjnych sprzętów oraz wspominających czasy dziadków pamiątek rodzinnych. Trend tenże potrzebuje znaczniejszego wyczucia stylu aby nie popełnić gaf w trakcie projektowania wnętrza, o które dosyć nietrudno.