Zalecenia dla propagatorów ekologii

ekologiczny dom

Jakikolwiek agitator inicjatyw ekologicznych winien zacząć rekomendowanie ekologicznego stylu życia od swej własnej osoby. Symbolizuje to ewidentnie kapitulację z wielu minionych luksusów i dosyć często znacząco większe wkłady w bardziej środowiskowe wyjścia we własnym domu oraz życiu. Poprawnie przy niniejszym zapoczątkować od modyfikacji w swym najbliższym środowisku czyli w swoim miejscu zamieszkania.

Nuże w kwestiach aranżowania mieszkania ewentualne jest zaczerpnięcie z ciągu rozwiązań proekoogicznych. Użytkowanie półproduktów i surowców odnawialnych jak bodaj drewno podkreśla rezygnację z wielu tworzyw sztucznych, których wytwarzanie jest szalenie dokuczliwe dla biosfery. Zalecam zatem nie brać pod uwagę plastykowych paneli na rzecz surowej deski, a dodatkowo poniechać wykładziny dywanowej oraz opcjonalnie pokryć podłogę naturalnym dywanem. Ponadto meble sklepowe można zastąpić bardziej naturalnymi meblami z surowców wtórnych, np. z palet z drewna (zobacz tutaj). Rozumiem iż nie każdy jest w stanie wykonać tego rodzaju meble z palety samemu, dzisiaj jednak można je już nabyć wykończone czy dać do skonstruowania stolarzowi.

Bezkresne stanowisko do popisu posiadamy jednocześnie w materii oszczędzania energii. Jest totalnie ewidentne, że produkcja energii splata się z emisją do atmosfery niebagatelnych kwot gazów, jakie powodują efekt cieplarniany. Należy przy tym odnotować iż posiadamy dostęp do źródła energii, jakie nie ma efektów ubocznych dla otoczenia. Takim źródłem zasilania jest bez wątpliwości słońce. Zakładając na własnym dachu panele słoneczne możemy chociażby zagrzać wodę do mycia latem nie będąc uzależnionym od energii konwencjonalnej.

Przypuszczalnie wciąż zbytnio wcześnie nawoływać do zakupu wehikułu hybrydowego lub elektrycznego (również ekolog potrzebuje się przewozić, zaś nie wszędzie zajedzie na rowerze) lecz jest już rzeczą najwyżej kilkunastu lat kiedy do zwykłego użycia wnikną tego rodzaju ekologiczne pojazdy (więcej). Teraz jest to ciągle pojazd dla nadzwyczaj zasobnych ludzi z przyczyny swojej ceny i nabywany bardziej dla mody niż z rzeczywistych motywacji ekologicznych.